Uzman Boyacılar
GÜNCEL KONULAR

15:46 sprey boya ile buzdolabı boyama

21:53 Kaplama mobilya nasıl boyanır

02:31 Doğalgaz borusu boyama

19:36 Sedef boya desenleri (baskı)

23:37 Pratik derz dolgu yenileme

03:10 Tavan boyası nasıl yapılır

02:44 Tavan boyasıyla duvar boyanırmı

01:33 Tavandaki küf nasıl önlenir

01:42 Duvarda leke oluşmaması için bunları yapın

00:16 Simli duvar boyası nasıl yapılır

20:24 Fayans ve seramik yüzey boyası

01:16 Küf önleyici boya

23:02 Yağlı boya üzerine su bazlı boya olurmu

06:44 Dyo boya iç ve dış cephe renk kartelası

22:56 Tik mobilya bakımı ve temizliği

02:13 Duvar nasıl temizlenir silinir

01:44 Dış mekan ahşap zemin (deck) koruma ve bakımı

20:09 Duvar kağıdı boyanırmı

23:48 Sedef boya desenleri (poşet rulo)

23:24 Radyatör petek boyası

00:52 Paslanmış demir nasıl boyanır

23:58 Kurumuş boya yüzeyden nasıl çıkar

16:25 Duşakabin boyama

00:25 Maskeleme bandı ve hışır poşet nasıl kullanılır

01:06 Ahşap saksı için izolasyon önerisi

17:54 Plastik yüzey boyası

01:09 Tahta kurdu nasıl yok edilir

01:13 Nem önleyen boya

22:00 Parkenizin rengini nasıl değiştirirsiniz

00:11 Koyu renkli duvara nasıl açık renk yapılır

23:25 Yağlı boya üzerine yağlı boya nasıl yapılır

01:43 Jant Boyama

01:33 italyan dekoratif boya (spacante)

03:56 Isıya dayanıklı boya

01:29 italyan dekoratif boya (ombre)

00:57 Renk sapması

04:42 is boyası lekeli yüzeyler için

01:21 italyan dekoratif boya (elite venezia)

01:02 italyan dekoratif boya (chic)

01:38 italyan dekoratif boya (velature)

00:02 Küf lekesi nasıl çıkar

01:09 italyan dekoratif boya (chiffon)

01:36 italyan dekoratif boya (traventino)

01:22 Mobilya çizik kalemi

02:48 Silinebilir boya aldım ama silinmiyor nedenleri

01:26 italyan dekoratif boya (marmarino)

23:57 Sedef boya desenleri (deri efekt)

01:16 italyan dekoratif boya (elite grasello)

01:06 italyan dekoratif boya (chic metal)

23:52 Sedef boya desenleri (ahşap desen)

01:24 italyan dekoratif boya (fondo tresör)

02:50 Boya badana hizmetlerimiz

02:08 Duvar kağıdı sökme kimyasalı

03:10 Doğal taş koruma yöntemleri

03:45 Paslanmaz bakım sprey

00:01 Sedef boya desenleri (deri gül)

01:19 italyan dekoratif boya (elit seta)

01:14 italyan dekoratif boya (damascato)

15:24 Filli boya iç ve dış cephe renk kartelası

16:56 Polisan Boya iç ve dış cephe renk kartelası

Parkenizin rengini nasıl değiştirirsiniz

Parkenizin rengini nasıl değiştirirsiniz

Parke renk değiştirme

Parkelerinizin rengini değiştirebilmeniz için öncelikle parkelerinizin yapısını çok iyi bilmeniz gerekir.

Örnek olarak zeminde laminat parke varsa bunun rengini değiştirmeniz mümkün değil. Rengini değiştirmeniz için ya söküceksiniz veya üzerine başka bir parke uygulama yaparak rengini değiştirebilirsiniz ancak.

Zemininizdeki parke türü masif parke ise bunun rengini değiştirmeniz mümkün.

Aynı şekilde eğer zemininizde Lamine parke var ise 1 defa veya en fazla 2 defa rengini değiştirebilirsiniz.

Laminat Parke: Sıkıştırılmış talaş tozu üzerine reçine emdirilmiş kağıt bir baskıdır.

Masif Parke : Ahşabın kimyasal yapısına herhangi bir müdahalede bulunulmadan doğal yapısı korunan ahşap zemin kaplama malzemesidir.

Lamine Parke : Genelde 2 veya üç katman olarak üretilir, üst katmanda ağacın kendisi bulunur alt katmanlarda ise genellikle düşük değerdeki herhangi bir ağaç veya kontra plak kullanılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gelelim parkelerimizin rengini değiştirmeye, size tavsiyem profesyonel bir yardım almanızı öneririm çünkü kendi başınıza yapabileceğiniz bir işlem değil.  Usta benim bütçemi aşıyor derseniz aşağıdaki anlatım ile yapabilir bizlerede danışabilirsiniz.

 • Zemindeki rengin değişmesi için öncelikle, mevcut rengin ve cilanın zeminden kaldırılması gerekir, bunun için sistre dediğimiz uygulama var. Sistre büyük zımpara uygulamasıdır, el ile yapabiliceğiniz bir işlem değildir yani. Bu uygulama ile zemindeki cila ve rengi tamamen ortadan kaldırır ve ilk günkü haline dönüştürür zemini. Sistre makinası pahalı olduğundan dolayı büyük yapı marketlerde sistre makinalarını kiralama yapabilirsiniz.  Sonrasında sistre yapılacak alandaki tüm eşyaların dışarı çıkarılması gerekir çünkü tüm odayı yapması en ufak deliklere ulaşması gerekmektedir. Parke ilk etapta 40 no zımpara ile 2. etapta 60 no zımpara ile tekrarlanmalıdır. Sonrasında sistre yapılan alandaki talaş tozlarını süpürge makinası yardımı ile alınmalıdır.

 

 • Burada 2 seçenek var 1. tiner bazlı ile zemin hazırlama 2. su bazlı ile zemin hazırlama benim size tavsiyem su bazlı seçenek daha kullanışlı ve daha ekonomiktir o yüzden su bazlı seçeneğini anlatıcam sizlere.  Sistre işlemi bittikten sonra, zemindeki tozlar alınır ve ufak tefek delikleri kapatmak için normalde dolgu astarı kullanmanız lazım bununda su bazlı olanı halen çıkmadı bunun yerine sistreden kalan bir miktar talaş tozunu parke cilanız ile karıştırıp macun kıvamına getirdikten sonra ufak tefek çatlakları doldurabilirsiniz. Dolgu işlemi kuruduktan sonra dolgu yapılan yerler hafif 120’lik zımpara ile zımparalanmalıdır. 

 

 • Boya sürme işlemi; Size önerebileceğim boya Hemel marka Universal Stain iç ve dış mekanlar için yarı şeffaf ahşap renklendiricisi. Renk kartelasına ve ürüne BURADAN ulaşabilirsiniz. Bu ürünü inceltme yapmadan direk olarak zemine fırça veya bez ile uygulama yapabilirsiniz. Uygulamadan sonra 5-6 saat kurumasını beklemeniz lazım. Buradan önemli olan tek şey ürünü kullanmadan önce iyice karıştırmak ve bunu boya yaparken aralıklarla tekrarlamak en önemliside boyayı ahşabın damarları yönüne doğru sürmenizdir.

 

 • Parke cilası sürme işlemi; Zemindeki boyamız kuruduktan sonra yine size önerebileceğim parke cilası Hemel marka Tek veya Çift komponentli olarak alabilirsiniz. Tek komponenetli cila yüzey sertliği ve çizilmeye dayanıklı olur, çift komponentli ise en yüksek çizilme direncine ulaşır. Bu tabi size kalmış ikisinden birini kullanabilirsiniz. Ürün kullanımı hazırdır kesinlikle inceltme yapmayın. Ürünü yüzeye vernik rulosu ile 1 kat vurduktan sonra 2.5 saat beklemeniz gerek sonrasında 2. katı vurmadan önce 200 no zımpara ile zımpara yapmanız gerek. 2. katıda vurduktan 3 veya 4. kata kadar vurmak istiyorum derseniz aynı şekilde katlar arasında 2.5 saat bekleyip zımpara yapmanız lazım yukarıda sölediğim gibi.  Eğer 1. katı vurdum 2,5 saat bekleyemem yarın yaparım derseniz yani 8 saati geçmeden zila sürerseniz sıkıntı yok geçerse 24 saat beklemeniz lazım. Burada önemli olan şey; İlk katı uygularken cilayı önce enine sonra boyuna doğru uygulama yapınki yüzeye eşit ve yeterli miktarda cila harcamış olacaksınız. Sonrasında 7 gün mümkünse odaya sert bir cisim koymayın veya dikkat edin cilanın tam sertleşme süresi 7 gündür. Cila ürünlerinede BURADAN ulaşabilirsiniz.

Sorularınızı bile ulaşarak sorabilirsiniz.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Büşra dedi ki:

  Merabalar benim parkelerim beyaz ben koyu gri tona çevirmek istiyorum siyah boyayı parkelerin yönüne doğru sürüp bezle silsem istediğim sonucu alırmıyım acaba

  1. Uzman Boyacılar dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım, siyah boya derken herhangi bir siyah boya ile yapacaksanız olmaz, olabilecek boyayı size söyleyeyim ben. Nalburlarda veya büyük yapı marketlerde verniksiz ahşap koruyucu satılır (verniksiz ahşap koruyucu) buna dikkat ediniz bu ürünün siyah rengini alıp yapabilirsiniz. Siyah renkte bulamazsanız eğer naturel yani (renksiz) ahşap koruyucu alıp içine permolit marka üniversal renklendiriciler var bunlardan azar azar katıp renk verebilirsiniz. Sonrasında hafif 800 veya 1000 no zımpara çekip üzerine parke cilası vurmalısınız, yalnız parkeniz laminat parke ise bu yazdığım işlemleri yapamazsınız, masif parke veya lamine parke ise 1 kereye mahsus yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Emeğe Saygı Lütfen...